RESULTS

MWBA Congress Results

Link to Swiss Pairs & Swiss Teams results

Llandudno NWBA GP Swiss Pairs Results
Full Results

Joint Winners John Sansom & Jason Hackett and Rodney Lighton & Neil Thomas with Paddy Murphy NWBA Chairman

Teams of Eight Results
Tof8_Results
XImpRanksTof8


Four Bridge Partner Bidding Boxes were also taken from the venue, by mistake we hope! Please return them.

Perry, Spickett & President’s Cup Results.
Perry Club print 2018
Spickett Club Print 2018
Presidents Club print 2018
Perry X Imps 2018
Spickett X Imps 2018
Presidents X Imps 2018

EWBA PERRY SHIELD WINNERS
EWBA PERRY SHIELD WINNERS

Gwynn Davis, Filip Kurbalija, Mark Roderick, Susan Ingham, Mike Best & Tony Ratcliff

WBU National Mixed Pairs Final

Winners Ann Marie Zangouras and Gareth Jones from Haverfordwest Bridge Club.

RESULTS


Our Junior Camrose team who represented us with credit at the competition.
Jason He, Jonny Richards, Stephen Loat & Sarah Greener.
Pictured here with NPC Paddy Murphy
RESULTS – JUNIOR CAMROSE

Play the hands again!
Session1 – Play it again using Bridge Solver!
Session2 – Play it again using Bridge Solver!
Session3 – Play it again using Bridge Solver!

EWBA PERRY SHIELD WINNERS
EWBA PERRY SHIELD WINNERS

Gwynn Davis, Filip Kurbalija, Mark Roderick, Susan Ingham, Mike Best & Tony Ratcliff

Spickett Bowl Winners
Spickett Bowl Winners

Jean Hand, Joan Marray, Sarah Amos (New President), Andrea Knox

President’s Cup Winners

Dave Berry,Sarah Amos, Herbie Rowley, Tony Davies, Brian Thomas, Tony Davies, Andy Fryer

WBU Webber Cup Results
Ranks, travellers & scorecards_Webber2018-04-21-S0-4
WBU Open Pairs Results – Day 1.
Results Day 1.
WBU Mixed Pairs Results
Ranks, Travellers & Score Cards
EWBA Congress Results
Ranks, Travellers & Score Cards
XIMP Ranks

Seniors Trial Results
Seniors_Trial
Lady Milne Trial Results.
LadyMilneTrial_2018-01-27

Hand Records
LM Trial S1

Play it again with BridgeSolver! – Click here

LM Trial S2 M 3-4

Play it again with BridgeSolver! – Click Here

LM Trial S3 M5-6

Play it again with BridgeSolver! – Click Here

LM Trial S4 M7

Play it again with BridgeSolver! – Click Here

Winners Welsh Foursomes

Jeremy Dhondy, Diane Kurbalija, Peter Goodman & Filip Kurbalija

Runners up Welsh Foursomes

Tony Campbell, Simon Brindle, Susan Ingham & Gwynn Davis

WBU Autumn Sims Winners

Monday – Tony Davies & Andy Fryer – Rhayader

Tuesday – Andrea Knox & Paddy Murphy – Ynys Mon

Wednesday – Chris Blackman & Les Mann – Castle (Welshpool)

Thursday – Alan Screen & Geoff Fielding – Newtown

Friday – Tony Campbell & Simon Brindle – Penarth

Grateful thanks to our expert commentators who generously and freely gave of their own time to support this event

Laura Woodruff, Mike Close, Patrick Shields, Gwynn Davis, Susan Ingham, Tony Disley & Mike Tedd,

Participating Clubs Monday were :- Castle (Welshpool), Gwent Bridge Academy, Crickhowell, Haverfordwest, Port Talbot, Rhayder & Vale of Glamorgan

Participating Clubs Tuesday were :- Barrivale, Brecon, Cardiff, Carmarthen, Lampeter, Mold, Pembroke, Pencoed, Ynys Mon, Lusaka (Zambia) & Swanage (England)

Participating Clubs Wednesday were :- Bridgend, Cardigan, Castle (Welshpool), Llanfairfechan, Newport-Dinas, Pwllheli, Swansea & Tenby

Participating Clubs Thursday were :- Aberaeron, Abergavenny, Llandrindod Wells, Llanelli, Mid-Glamorgan, Newtown, Porthcawl & Wrexham

Participating Clubs Friday were :- ABC(Cymru), Aberystwyth, Knighton, Llandybie & Penarth

A total of 425 pairs from 38 Clubs whom we thank for showing their support for the Welsh Bridge Union and the Welsh Air Ambulance. Scored by Ecats where the full results may be viewed. Website Link (opens in a new page)

Congratulations to Ann Slee & Viv Mably

Winners of the WBU Ladies Pairs at Crossgates

Congratulations to Gilly Clench, Laura Woodruff, Beth Wennell & Mia Deschepper

Winners of the WBU Women’s Teams at Crossgates

Congratulations to Mike Pownall, Mia Deschepper, Steve Webb & Helen Houston

Winners at the EBU Northern Midweek Congress at Harrogate

WELSH CUP WINNERS – Team Kurbalija

Filip Kurbalija, Diane Kurbalija, Patrick Shields, Paul Denning

CAMBRIA CUP WINNERS – Team Murphy

Paddy Murphy, Liz Commins, David Stevenson, Chris Pope

Teams of Eight Winners – Team Bridgend


CAMROSE TROPHY  4th - 6th January 2019

Beaufort Park Hotel, Mold Rd, Buckley, CH7 6RQ

The WBU is hosting the first weekend of The Camrose and we need members
to help with the smooth running of the event.
Transport:
Equipment, including 6 screen tables from Mid Wales to North Wales
Collecting participants from Liverpool and Manchester airports
on Friday 4th January and returning them on Monday 7th January
BBO operators:
Matches will be broadcast on the internet and we need operators
to record the bidding and play at the tables.
If you can help with transport or spare some time over the weekend as a BBO operator please contact our match manager, Sarah Hurst – Sarahchurst@hotmail.com

CLICK ESC TO CLOSE